Kontenerowiec Maersk Taikung, który ustanowi nowy rekord wielkości statków tego typu odwiedzających polskie porty i zainauguruje obecność portu Gdańsk w rozkładzie zawinięć serwisu Maersk Line AE10 (Europa - Daleki Wschód), opuścił w sylwestrowy wieczór terminal kontenerowy w Felixstowe w Anglii (ostatni dla tego statku przed jego dziewiczym zawinięciem do Gdańska), zdając pilota o godz. 20:30 polskiego czasu. Następna destynacja - DCT Gdańsk, gdzie spodziewany jest 4 stycznia 2010 r. około południa.
 
Najprawdopodobniej 4 stycznia około południa wejdzie do zewnętrznego portu Gdańska i stanie przy nabrzeżu terminalu DCT Gdańsk rekordowy - największy w historii polskich portów - 320-metrowy pojemnikowiec Maesrk Taikung. Tym samym otwarty zostanie nowy rozdział w historii gdańskiego portu - zostanie on włączony do międzykontynentalnego liniowego serwisu kontenerowego łączącego Daleki Wschód z Europą, a podobne jednostki zaczną odwiedzać Gdańsk regularnie.
Zawinięcie Maersk Taikung do Gdańska 4 stycznia 2010 r. będzie stanowiło inaugurację obsługi przez DCT Gdańsk serwisu AE10 największego globalnego przewoźnika kontenerowego Maersk Line.
Można powiedzieć, że Maersk Taikung to "ośmiotysięcznik" (charakteryzuje się ładownością kontenerów  8100 TEU) lub "100-tysięcznik" (jego nośność wynosi powyżej 100 000 ton).
Więcej informacji o samym statku, a także o włączeniu po raz pierwszy polskiego portu do sieci bezpośrednich znaczących oceanicznych serwisów kontenerowych - na witrynie miesięcznika "Nasze MORZE". O nowym oceanicznym serwisie kontenerowym w Gdańsku pisała także m.in. "Gazeta Prawna". Natomiast tutaj będzie można najprawdopodobniej śledzić aktualną pozycję kontenerowca Maersk Taikung (o ile będzie w zasięgu brzegowych odbiorników AIS serwisu Marine Traffic).
Wcześnie rano 30 grudnia Maersk Taikung przybił do nabrzeża terminalu kontenerowego portu Felixstowe w Anglii, ostatniego dla tego statku przed jego dziewiczym zawinięciem do Gdańska. Opuścił Felixstowe w sylwestrowy wieczór, zdając pilota po wyjściu z brytyjskiego portu o godz. 20:30 polskiego czasu.
Kolejne najbliższe zawinięcia, jakich można się spodziewać w Gdańsku w ramach serwisu AE10, mają dotyczyć (według informacji z 30 grudnia 2009 r.) następujących statków:
     Skagen Maersk   (12-13 stycznia 2010 r.),
     Sally Maersk   (18-20 stycznia),
     Maersk Tanjong   (25-27 stycznia),
     Svendborg Maersk   (1-3 lutego 2010 r.),
     Svend Maersk   (8-10 lutego),
     Maersk Sydney   (15-17 lutego),
     Maersk Tukang   (22-24 lutego),
     Maersk Sheerness  
(1-3 marca),
     Maersk Stockholm   (15-17 marca),
     Maersk Singapore   (22-24 marca),
     Sofie Maersk   (5-7 kwietnia),
     Carsten Maersk   (12-14 kwietnia),
     Clementine Maersk  
(19-21 kwietnia),
     Maersk Seoul   (26-28 kwietnia),
     Maersk Taurus
   (3-5 maja),
     Sine Maersk
   (10-12 maja),
     Axel Maersk   (17-19 maja)
     i A.P. Moller   (29 maja).
Niektóre z nich będą nieco mniejsze od Maersk Taikung. Np. A.P. Moller charakteryzuje się ładownością 6600 TEU.
 
"Dziennik Bałtycki" pisze o wielkim promie pasażersko-samochodowym remontowanym w Gdańsku. Jest prawdopodobne, że ta ciekawa jednostka, jeden z wcześniejszych wielkich tzw. promów wycieczkowych (cruise ferries) będzie opuszczała gdańską "remontówkę" już w czwartek 17 grudnia wieczorem lub następnego dnia rano. [info: w "Dzienniku Bałtyckim" oraz na witrynie www.remontowa.com.pl]
 
Mała, niszowa fińska kompania żeglugi pasażerskiej Kristina Cruises Oy podpisała listy intencyjny w sprawie nabycia statku znanego ostatnio pod nazwą The Iris (GT 12 825, 138 m długości). Ma być on przemianowany na Kristina Katarina i od sierpnia 2010 zastąpić zbudowaną w 1960 r. Kristina Regina. Na wiosnę Kristina Katarina ma być przebudowana m.in. w celu zwiększenia zdolności przewozowej i przestrzeni pasażerskiej do 195 kabin z 380 miejscami na dolnych łóżkach (czyli nie licząc "górnych" łóżek pullman'owskich). Statek ma zostać też przeflagowany spod bandery maltańskiej pod fińską. 
Informacja jest dla nas o tyle ciekawa, że chodzi o statek zbudowany w Polsce - przez Stocznię Szczecińską, w 1982 roku, dla Związku Radzieckiego (dla armatora Baltic Shipping Company) jako prom pasażersko-samochodowy Konstantin Simonov. Od 2000 roku eksploatowany był jako wycieczkowiec, głównie na Morzu Śródziemnym, jako wycieczkowiec.
Jest to trzecia jednostka typu B492 będącego rozwinięciem serii B490, do której należały promy Silesia oraz (oczywiście w postaci sprzed przebudowy) Pomerania - do dziś pływająca w barwach Polferries.
Picture
Tak ma wyglądać Kristina Katarina (ex The Iris) w barwach nowego armatora (Fot.: Kristina Cruises).
 
Prawdopodobnie tuż przed świętami lub w czasie świąt w Gdyni pojawi się ciężarowiec Zhen Hua 5 chińskiego armatora - producenta wyposażenia portów ZPMC.
Statek może nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale należy do niezbyt pospolitego (liczebnego) typu jednostek pływających.
Zhen Hua 5 ma zacumować przy nabrzeżu Bułgarskim, co oczywiście sugeruje, że należy się spodziewać na jego pokładzie kolejnej sztuki lub partii wyposażenia w ramach inwestycji przeprowadzanych przez GCT (Gdynia Container Terminal) - suwnicy nabrzeżowej (STS) lub suwnic placowych (RTG).
 
Miesięcznik "Nasze MORZE" przez cały rok dba o tematykę statków pasażerskich, żeglugi wycieczkowej i promowej. Również w wydaniach grudniowym 2009 i styczniowym 2010 publikuje materiały dotyczące żeglugi pasażerskiej. Oto krótki przegląd tych publikacji.