Październikowy numer miesięcznika "Nasze MORZE" (10/2009) był pierwszym, w którym opublikowano - w ramach nowego cyklu - szczegółowy opis statku, wraz z jego planami.
Seria zawierająca opisy techniczne i historie operacyjne statków, wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu ze strony fachowców z branży, miłośników techniki okrętowej i tych (np. studentów wydziałów okrętownictwa i oceanotechniki politechnik oraz studentów akademii morskich), którzy chcą (a na niektórych przedmiotach - muszą) uczyć się także na przykładach.
W założeniu - niekończąca się - seria publikacji będzie jednak zróżnicowana i dająca się ułożyć w oddzielne wątki o nieco odmiennym charakterze i zakresie prezentowanych informacji.
Tak więc pojawi się na łamach "Naszego MORZA" m.in. kontynuacja popularnej serii "Pod Polską Banderą" z dawnego "Morza", prowadzonej później przez dzisiejszego autora i publicystę "Naszego MORZA" pod hasłem "Statki polskie" (było to już w czasach, gdy masowo wyflagowywano statki naszych armatorów pod wygodne bandery i tytuł "Pod Polską Banderą" stracił sens) w innym czasopiśmie morskim. Redakcja "Naszego MORZA" deklaruje, iż postara się uzupełnić tę serię, stopniowo, w miarę możliwości, o statki, które dotąd nie pojawiły się we wspomnianych dwóch seriach (z których ostatnia została przerwana już kilka lat temu). W "Pod Polską Banderą" publikowano zazwyczaj opisy statków nowych, wraz z pojawianiem się kolejnych serii we flotach polskich armatorów. Do wielu z nich wróci "Nasze MORZE" w nowej serii, by pokazać bardziej szczegółowe (niż - skądinąd bardzo dobre - autorstwa np. Jerzego Litwina, Andrzeja Jaskuły czy Jana Szmidt'a, pierwotnie publikowane w ramach serii w "MORZU") rysunki stoczniowe (plany generalne) czy dodać informacje o historii operacyjnej poszczególnych statków i ich losach po wykreśleniu ze stanu polskiej floty.
Tu redakcja liczy na pomoc czytelników. Chętnie przyjmie lub wypożyczy wszelkie plany statków polskich armatorów i / lub zbudowanych w polskich stoczniach. Mile widziane będą też zdjęcia z dowolnego okresu eksploatacji tych statków i wszelkie informacje techniczne i historyczno-operacyjne.
"Nasze MORZE" pokazywać będzie zarówno wszelkich typów statki najnowsze - prosto ze stoczni, by na ich przykładzie uwidocznić aktualne trendy w projektowaniu statków, jak i starsze (z okresu powojennego) - przedstawiając "kamienie milowe" oraz ciekawsze, ważniejsze, popularne z jakichś względów statki (czy to szeroko swojego czasu opisywane przez prasę fachową, ważne dla rozwoju żeglugi, czy też popularne wśród shiplover'ów) z historii rozwoju poszczególnych typów.
Wśród publikowanych przez "Nasze MORZE" opisów statków znajdą się także materiały o jednostkach pływających "najzwyklejszych", typowych, po prostu reprezentatywnych dla swojego czasu i rodzaju.
Jedna z planowanych serii poświęcona ma być "Promom świata". I od niej się zaczął cały cykl. W wydaniu październikowym przedstawiono nowy bałtycki prom pasażersko-samochodowy Baltic Queen, a w już w jednym z najbliższych wydań opublikowany ma być szczegółowy opis techniczny promów klasy Finnstar - wciąż jeszcze największych ro-pax'ów na świecie.
W nowym cyklu kontynuowana będzie także zapewne (z konieczności - w zmienionej nieco formie) "Parada statków pasażerskich" (wcześniej w postaci oddzielnych kart wpinanych do segregatora dołączanych do "Naszego MORZA").
Poszczególne "wątki" czy "podserie" planowanego cyklu szczegółowych opisów statków będą się wzajemnie przeplatały i "Nasze MORZE" nie deklaruje jakiejś regularności w naprzemiennym ukazywaniu się prezentacji statków z poszczególncyh grup.
 
Począwszy od 19 listopada czołowy międzynarodowy (wydawany w Wielkiej Brytanii) tygodnik żeglugowy - "Fairplay" zmienia zdecydowanie layout i częściowo - profil. Na szczęście część tradycyjnych rubryk czy kolumn "Fairplay'a", do których jego czytelnicy zdążyli się już przyzwyczaić - pozostawiono. Czy nowa koncepcja wydawców tego bogatego w tradycje czasopisma morskiego spodoba się czytelnikom - czas pokaże. Tutaj możesz zobaczyć, jak będzie wyglądał nowy "Fairplay"...