"Dziennik Bałtycki" pisze o wielkim promie pasażersko-samochodowym remontowanym w Gdańsku. Jest prawdopodobne, że ta ciekawa jednostka, jeden z wcześniejszych wielkich tzw. promów wycieczkowych (cruise ferries) będzie opuszczała gdańską "remontówkę" już w czwartek 17 grudnia wieczorem lub następnego dnia rano. [info: w "Dzienniku Bałtyckim" oraz na witrynie www.remontowa.com.pl]
 
Mała, niszowa fińska kompania żeglugi pasażerskiej Kristina Cruises Oy podpisała listy intencyjny w sprawie nabycia statku znanego ostatnio pod nazwą The Iris (GT 12 825, 138 m długości). Ma być on przemianowany na Kristina Katarina i od sierpnia 2010 zastąpić zbudowaną w 1960 r. Kristina Regina. Na wiosnę Kristina Katarina ma być przebudowana m.in. w celu zwiększenia zdolności przewozowej i przestrzeni pasażerskiej do 195 kabin z 380 miejscami na dolnych łóżkach (czyli nie licząc "górnych" łóżek pullman'owskich). Statek ma zostać też przeflagowany spod bandery maltańskiej pod fińską. 
Informacja jest dla nas o tyle ciekawa, że chodzi o statek zbudowany w Polsce - przez Stocznię Szczecińską, w 1982 roku, dla Związku Radzieckiego (dla armatora Baltic Shipping Company) jako prom pasażersko-samochodowy Konstantin Simonov. Od 2000 roku eksploatowany był jako wycieczkowiec, głównie na Morzu Śródziemnym, jako wycieczkowiec.
Jest to trzecia jednostka typu B492 będącego rozwinięciem serii B490, do której należały promy Silesia oraz (oczywiście w postaci sprzed przebudowy) Pomerania - do dziś pływająca w barwach Polferries.
Picture
Tak ma wyglądać Kristina Katarina (ex The Iris) w barwach nowego armatora (Fot.: Kristina Cruises).
 
Prawdopodobnie tuż przed świętami lub w czasie świąt w Gdyni pojawi się ciężarowiec Zhen Hua 5 chińskiego armatora - producenta wyposażenia portów ZPMC.
Statek może nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale należy do niezbyt pospolitego (liczebnego) typu jednostek pływających.
Zhen Hua 5 ma zacumować przy nabrzeżu Bułgarskim, co oczywiście sugeruje, że należy się spodziewać na jego pokładzie kolejnej sztuki lub partii wyposażenia w ramach inwestycji przeprowadzanych przez GCT (Gdynia Container Terminal) - suwnicy nabrzeżowej (STS) lub suwnic placowych (RTG).
 
Miesięcznik "Nasze MORZE" przez cały rok dba o tematykę statków pasażerskich, żeglugi wycieczkowej i promowej. Również w wydaniach grudniowym 2009 i styczniowym 2010 publikuje materiały dotyczące żeglugi pasażerskiej. Oto krótki przegląd tych publikacji.
 
Jak podał 18 listopada miesięcznik "Nasze MORZE", Grupa REMONTOWA zaprosiła mieszkańców trójmiasta na uroczysty chrzest trzech dwustronnych (przelotowych, symetrycznych) pasażersko-samochodowych promów fiordowych Fannefjord, Romsdalsfjord i Moldefjord. Uroczystości odbędą się 21.11.2009 r. w Stoczni Północnej SA oraz w Gdańskiej Stoczni "Remontowej" SA.
Więcej informacji na temat samych promów, kontraktu na ich budowę oraz szczegóły dot. miejsca i czasu uroczystości, na którą zaprasza Grupa REMONTOWA - na stronach www.remontowa.com.pl oraz www.naszemorze.com.pl.
Picture
 
Według stanu rzeczy wiadomego 13 listopada po południu - wyholowanie platformy przeniesiono na 15 listopada, wstępnie na godz. 6:00.
Więcej informacji - w poprzednim poście o podobnym tytule.
 
Ciekawostka z "Warszawą" w nazwie. 13 listopada do portu w Gdańsku wprowadzona ma być masowa barka pełnomorska VT Warsaw (ok. 110 m długości całkowitej, 14 425 t nośności). Jest to jedna z jednostek pływających armatora / operatora VT Shipping AS / Vattenfall Trading Services AS, co oznacza, że w Gdańsku załaduje węgiel dla jednej z nadbałtyckich elektrowni koncernu Vattenfall.
VT Shipping AS rozpoczął działalność dopiero w styczniu 2009 roku.
 
Najprawdopodobniej 17 listopada, przed południem, odbędzie się kolejne wodowanie boczne w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wodowany będzie kadłub wielozadaniowego holownika offshore (AHTS) o numerze budowy B844/18. Warto czytać lokalną prasę lub odwiedzać morskie fora internetowe, by dowiedzieć się o dokładny termin wodowania.
 
Niestety, wkrótce już pożegnamy platformę. "Niestety", bo chodzi tu nie o tę zakatarzoną Platformę O., która zaszkodziła polskiemu przemysłowi okrętowemu godząc się bez walki na wymuszone przez KE zamknięcie naszych dużych stoczni produkcyjnych, ale o inną - o taką, która nie tylko nie zaszkodziła, ale dała zarobić polskiej stoczni.
Według informacji dostępnych 11.11.2009, 13-14 listopada można się spodziewać w Gdańsku holownika pełnomorskiego / AHTS Magnus. Może to oznaczać, że już za kilka dni odbędzie się wyholowanie platformy samopodnośnej ENSCO 100 z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA SA.
Obszernie o platformie i jej pobycie w Gdańsku informował miesięcznik "Nasze MORZE" w wersji drukowanej. A tutaj wcześniejsze informacje opublikowane tuż przed wejściem platformy do Gdańska.
Picture
Magnus on Tugspotters
Z ostatniej chwili:  według informacji z 12.11, platforma ma być wyholowywana 14 listopada przed południem.
 
W związku z przedłużeniem o bezpośrednie zawinięcia do Gdańska oceanicznego serwisu kontenerowego duńskiego armatora Maersk Line, najprawdopodobniej w styczniu 2010 r. zobaczymy po raz pierwszy w polskim porcie kontenerowiec o nośności powyżej 100 000 ton. Więcej informacji tutaj.